Trening 0

Zrywanie krycia, czyli o co chodzi?

Nie muszę Was przekonywać jak ważna w piłce jest kontrola przestrzeni, za czym idzie odpowiednie jej zajmowanie na boisku. To chyba jasne. Punktem wyjścia są indywidualne umiejętności postrzegania i zdolności do analizowania każdego zawodnika, jednak ja chciałbym się skupić na trochę bardziej złożonym elemencie związanym z kontrolą przestrzeni, czyli zrywaniem krycia. Zanim oczywiście przejdziemy do nauczania, bądź korygowania tego elementu należy pamiętać o rozwinięciu umiejętności dostrzegania i zajmowania wolnych przestrzeni aktualnie dostępnych na polu gry przez młodych zawodników.

Załóżmy, że pierwszy etap kontroli przestrzeni mamy za sobą, czas na naukę zrywania krycia, czyli uwolnienia się z pod opieki przeciwnika zyskując przy tym dodatkowy czas na działanie. Dlatego też sam ruch nie jest jednoznaczny ze zerwaniem krycia, najważniejsze to zniknąć z pola widzenia przeciwnika. Potocznie nazywam to „zdobywaniem pleców”. Dzięki takiemu działaniu ruch do/od piłki/przeciwnika będzie miał zupełnie inną jakość, w takiej sytuacji nasza reakcja w początkowej fazie na daną sytuację nie jest odszyfrowywana w momencie podjęcia decyzji tylko już po jej podjęciu. Poniższe wideo dzięki uprzejmości Maćka Laskowskiego świetnie pokazuje ten element praktyce.

Fragment pochodzi z meczu Gedanii Gdańsk U15 (rocznik 2001) przeciwko Czarnym Pruszcz Gdański, a głównymi bohaterami filmiku będą zawodnicy gospodarzy ubrani na biało. Przede wszystkim chciałbym, byście zwrócili uwagę na zawodników grających na pozycji „6” oraz lewej „8”.  Niejednokrotnie zwracałem uwagę na ogromną wartość jaką niesie za sobą nagrywanie i analizowanie meczów drużyn młodzieżowych, w tym wypadku otrzymujemy świetny materiał jak w praktyce wygląda zrywanie krycia. O ile tylko możecie, a możecie prawie zawsze, nagrywajcie mecze! Nawet dla siebie, chociażby po to, by wiedzieć jak zachowują się naprawdę Wasi zawodnicy, bez zniekształceń spowodowanych obserwacją meczu z ławki oraz natężeniem emocjonalnym. Z tego fragmentu wyciągnąłem kilka zaleceń do treningu zrywania krycia:

zrywanie_krycia1zrywanie_krycia2 zrywanie_krycia3 zrywanie_krycia4

Oczywiście najlepiej skonfrontować sobie powyższe wycinki z fragmentami wideo, a także zaobserwować podobne zachowania u zawodowych piłkarzy. Zrywania krycia to wbrew pozorom bardzo trudny element wymagający wielu lat treningu. Powtórzę się na koniec, że punktem wyjścia do nauczania zachowań taktycznych jest wykorzystanie przez zawodników umiejętności postrzegania (skanowania) pola gry i błyskawiczna analiza wydarzeń.

photo credit: IMG_6782 via photopin (license)

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a reply